Віртуальний кабінет вчителя

Категорії розділу
5 клас історія [1]
6 клас історія [3]
7 клас історія [3]
8 клас історія [1]
9 клас історія [0]
9 клас правознавство [2]
Наше опитування
Що Вам найбільше сподобалось на сайті?
Всього відповідей: 1
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Файли » Розробки уроків » 5 клас історія

Тема:Писемні джерела .
11.01.2016, 00:44

Тема:Писемні джерела .

Мета:ознайомити  учнів  з письмовими  видами  історичних  джерел,  визначити  їх  значення для дослідження минулого; навчити учнів з’ясовувати роль писемних джерел у вивченні  історії,  на  елементарному  рівні  здобувати  інформацію,  що  містять  історичні джерела; виховувати шанобливе ставлення до історичних пам’яток.

Тип уроку:уроки засвоєння нових знань.

Обладнання: О.І. Пометун, І.А. Костюк, Ю.Б. Малієнко Історія України (Вступ до історії). — К.: Видавничій дім «Освіта»; ілюстрації.

Поняття та терміни:історичні джерела, писемні джерела, палеографія, мемуари, архіви, папірус, береста, пергамент

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

  • пояснювати,  що  таке  писемні  історичні  джерела;
  • наводити  приклади  писемних  джерел,  з яких  можна  дізнатися  про  давні  часи; 
  • висловлювати судження щодо ролі архівів у збереженні пам’яті про минуле;
  • розповідати про те, як історики дізнаються про минулі часи на основі писемних джерел.

ХІД УРОКУ

І.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Тест.

1) Археологія

а) Наука, до досліджує герби

2) Топоніміка

б) Наука, що досліджує походження географічних назв

3) Хронологія

 

в) Наука, що досліджує історію виготовлення, використання монет

4) Історія

 

г) Наука, що досліджує історію за матеріальними залишками  життя і діяльності людей

5) Музей

д) Установи, де зберігаються пам’ятки минулого людей

6) Нумізматика

е) Наука, що досліджує способи обчислення часу

7) Сфрагістика

ж) Наука, що вивчає життя і діяльність людей у минулому

8) Геральдика

з) Наука, що досліджує печатки

 

ІІІ.  МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Уявіть,  що  ви  підіймаєтесь  у  гори  і раптом бачите викарбуваний  на скелі  напис:  «Я  цар  великий,  цар  царів, вирушив  походом  у  сусідню  країну.Вороже  військо  я розгромив,  6  тис. воїнів  убив,  20  міст  спалив,  10  тис. чоловіків і жінок у полон узяв,  коней, верблюдів,  овець  без  ліку  викрав. Хто цей напис знищить,  нехай покарають того грізні боги».

Про що розповість ученим це писемне джерело?

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Які бувають писемні джерела

Учні опрацьовують текст С.35-36 підручника і виписують види писемних джерел. Вчитель доповнює відповіді учнів.

Історичні  джерела-   це  пам’ятки  минулого,  за  допомогою  яких  можна

дослідити і вивчити історичні події.

Писемні джерела- ті, які існують у письмовому вигляді.

Палеографія- наука, що вивчає історію письма, матеріали для письма.

Документи- історичні писемні джерела.

Мемуари- особисто записані спогади людей.

Папірус-  виготовлений  із  багаторічної  водяної  рослини  матеріал  для

письма, який використовували давні єгиптяни.

Береста- верхній  шар  кори  берези,  який  використовували  на русі  для

письма.

Пергамент-  матеріал  для  письма,  виготовлений  зі  шкіри  ягнят  або

телят.

Робота в парах

Які  писемні  джерела  ви  бачите на С.36-37?  Чим  вони  відрізняються?  Чи

схожі вони на сучасні книги? Чому?

2. Про що повідомляють писемні джерела

Читаючи текст С.37-38,  складіть до нього 4 - 5 запитань.  Поставте їх одне

одному і дайте відповіді.

3. Архіви

Письмові  джерела,  як  і  речові,  також  недовговічні:  вони  псуються,  згорають  у  пожежах,  їх  викрадають  чи  навмисно  знищують.  Тому  важливо  зберігати  усі  письмові  свідчення,  що дійшли до нас з минулого. Сховищем документів різних часів є архіви.

Архів - місце, де зберігають, упорядковують і вивчають писемні джерела.

Архіви  —  це  наукові  установи.  Співробітники  архівів  —  архіваріуси  —  вивчають  походження і достовірність документів,  систематизують їх для полегшення досліджень, порівнюють інформацію з різних джерел. Історик-дослідник не може написати історію без допомоги архіваріусів. Саме вони на прохання вчених шукають відповідні документи, за потреби перекладають та підготовлюють їх для читання, упорядковують збірки документів тощо.

Набуваємо практичних умінь

Розгляньте  зображення С.38.  Опишіть  побачене.  З’ясуйте  рік  появи

джерела.

V.  ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.

Робота з ілюстративно-дидактичними матеріалами

1.  Які бувають писемні джерела?

2.  Про що ми можемо дізнатися з писемних джерел різних видів?

3.  Як архіви допомагають історикам?

4. Які знання  та  вміння  необхідні дослідникові,  щоб  використовувати  писемні джерела для написання історії?

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати § 5

2.Принести сімейні фото на практичну роботу (також старі фото).

3.Ст. 40 завдання №2 письмово.

 

Категорія: 5 клас історія | Додав: Рина
Переглядів: 3478 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
  • Офіційьний блог
  • uCoz Спільнота
  • FAQ по системі
  • База знань uCoz